Witamina E - "witaminą młodości"-
wspomaga płodność, opóźnia
procesy starzenia…..
Witamina E, zwana "witaminą młodości", bierze
udział w wielu ważnych procesach w organizmie człowieka.
Mimo, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest raczej małe,
to jej niedobór może skończyć się poważnymi dolegliwościami.
Formy witaminy E
Witamina E to grupa związków określanych mianem tokoferoli. Wraz z witaminami A, D i K należą one do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że są one magazynowane w organizmie (a nie wydalane z moczem lub potem, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie), głównie w tkance tłuszczowej
i nadnerczach.
Dodatkowo, przyswajanie "witaminy młodości" przez organizm wspomagają inne witaminy, takie jak witamina A, kompleks witamin B, witamina C, mangan, selen, fosfor oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne formy chemiczne witaminy E:
D-alfa-tokoferol,
DL-alfa-tokoferol,
Octan D-alfa-tokoferylu,
Octan DL-alfa-tokoferylu,
Bursztynian D-alfa-tokoferylu
Związki zaczynające się od DL to są syntetyczne (sztuczne) postacie witaminy E uzyskiwane w sposób chemiczny.
Związki zaczynające się od D pochodzą z naturalnych źródeł.
Rola witaminy E w organizmie
-
Witamina E, wraz z witaminą A i C, jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. „Witamina młodości” bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu zlepiania się płytek krwi, zapobiegając w ten sposób powstawaniu blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Przeciwdziała więc zakrzepom zmniejszając tym samym ryzyko chorób naczyń krwionośnych.
-
Zapobiega przedwczesnemu rozpadowi czerwonych krwinek i uczestniczy w transporcie tlenu przez erytrocyty do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu ma bezpośredni wpływ na wydolność naszych mięśni.
-
U mężczyzn niezbędna jest do wytwarzania nasienia. Jej obniżony poziom może powodować niepłodność. Witamina E jest również bardzo potrzebna w ciąży, będąc współodpowiedzialną za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu (z drugiej strony jej nadmiar może powodować zaburzenia).
-
Ponadto witamina E wraz z witaminą A wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, znaczni poprawiając jakość widzenia.
-
Witamina E jest nazwana "witaminą młodości", ponieważ zwalczając wolne rodniki, w dużej mierze odpowiedzialne za zwiotczenie skóry, znacznie spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Zapotrzebowanie organizmu na witaminę E, skutki jej niedoboru, rozsądna suplementacja
Tylko dobrze zbilansowana dieta w pełni zaspokaja potrzeby
organizmu na witaminę E. Niestety w czasach wszechobecnej
wysoko przetworzonej żywności, nadmiernej aktywności
zawodowej, a także spotykających nas często sytuacji stresowych, trudno jest dostarczyć organizmowi niezbędnych ilości tej cennej witaminy. Zdaniem specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest zróżnicowane i zależy m.in. od wieku, płci i stanu fizjologicznego.
Głównymi objawami niedoboru witaminy E mogą być: osłabienie zdolności koncentracji, działanie mięśni szkieletowych, niedokrwistość, bezpłodność, przedwczesne starzenie się skóry, a także choroby układu krążenia.
Warto podkreślić, że na niedobór witaminy Enarażone są: kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, osoby palące papierosy, osoby z zespołem Bassena-Kornzweiga, chorzy na mukowiscydozę czy celiakię.
Rozsądna suplementacja (294 mg na dobę co odpowiada 400 IU) wspomaga organizm w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy E.
MedicaLine
Ostrówiec 150
05-480 Karczew
www.aliness.pl